Historydraft LogoHistorydraft Logo HistorydraftbetaHistorydraft Logo Historydraftbeta

  • Singapore
    Monday Aug 23, 1954

    Born

    Singapore
    Monday Aug 23, 1954

    Halimah was born in 23 August 1954, in the Colony of Singapore.




  • Singapore
    1978

    Graduation

    Singapore
    1978

    Halimah was educated at Singapore Chinese Girls' School and Tanjong Katong Girls' School before she went on to the University of Singapore, where she obtained a Bachelor of Laws in 1978.




  • Singapore
    Jun, 1980

    Marriage

    Singapore
    Jun, 1980

    Halimah married to Mohammed Abdullah Alhabshee, a Malay of Arab descent.




  • Singapore
    1992

    The Director of NTUC Legal Services Department

    Singapore
    1992

    Halimah worked as a legal officer at the National Trades Union Congress, and became the director of its legal services department in 1992.




  • Singapore
    1999

    The Director of The Singapore Institute of Labour Studies

    Singapore
    1999

    She was appointed as a director of the Singapore Institute of Labour Studies (now known as the Ong Teng Cheong Institute of Labour Studies) in 1999.




  • Singapore
    2001

    Completing a Master of Laws

    Singapore
    2001

    In 2001, she completed a Master of Laws at the National University of Singapore (NUS), and was conferred an honorary Doctor of Laws by NUS on 7 July 2016.




  • Singapore
    Saturday Nov 03, 2001

    Member of The Singapore Parliament For Jurong GRC

    Singapore
    Saturday Nov 03, 2001

    Halimah entered politics in 2001 when she was elected as an Member of Parliament (MP) for the Jurong Group Representation Constituency (GRC).


  • Singapore
    2003

    Her World Woman of the Year Award

    Singapore
    2003

    In recognition of her contributions, she was conferred the "Her World Woman of the Year Award" in 2003


  • Singapore
    2011

    Miniser of Community Development, Youth and Sports

    Singapore
    2011

    Following the 2011 general election, Halimah was appointed Minister of State at the Ministry of Community Development, Youth and Sports.


  • Singapore
    2012

    Miniser of Social and Family Development

    Singapore
    2012

    Following a Cabinet reshuffle in November 2012,she became a Minister of State at the Ministry of Social and Family Development.


  • Singapore
    Tuesday Jan 08, 2013

    The Prime Minister nominated Halimah to succeed Michael Palmer as Speaker of Parliament

    Singapore
    Tuesday Jan 08, 2013

    On 8 January 2013, Prime Minister Lee Hsien Loong nominated Halimah to succeed Michael Palmer as Speaker of Parliament following Palmer's resignation after he was revealed to have had an extramarital affair.


  • Singapore
    Monday Jan 14, 2013

    Speaker of The Parliament of Singapore

    Singapore
    Monday Jan 14, 2013

    She was elected Speaker on 14 January 2013, the first woman to hold the post in Singaporean history.


  • Singapore
    2014

    The Singapore Women's Hall of Fame

    Singapore
    2014

    She was inducted into the Singapore Council of Women's Organisations's Singapore Women's Hall of Fame in 2014.


  • Singapore
    Jan, 2015

    The PAP's Central Executive Committee

    Singapore
    Jan, 2015

    In January 2015, Halimah was co-opted into the PAP's Central Executive Committee, the party's highest decision-making body.


  • Singapore
    Friday Sep 11, 2015

    2015 Singaporean General Election

    Singapore
    Friday Sep 11, 2015

    At the 2015 general election, Halimah was the sole minority candidate for the People's Action Party group contesting the then-newly formed Marsiling-Yew Tee GRC.


  • Singapore
    Monday Aug 07, 2017

    Stepping down as Speaker of Parliament and MP of Marsiling-Yew Tee

    Singapore
    Monday Aug 07, 2017

    On 6 August 2017, Halimah announced that she would be stepping down as Speaker of Parliament and MP of Marsiling-Yew Tee the next day to run for the presidency in the 2017 presidential election.


  • Singapore
    Friday Aug 11, 2017

    Halimah's views on The Reserved Presidential Election

    Singapore
    Friday Aug 11, 2017

    In an interview published on 11 August 2017, Halimah gave her views on the reserved presidential election. She said that it "shows we don't only talk about multiracialism, but we talk about it in the context of meritocracy or opportunities for everyone, and we actually practise it".


  • Singapore
    Friday Aug 25, 2017

    Halimah Launched Her Official Campaign Website

    Singapore
    Friday Aug 25, 2017

    On 25 August 2017, Halimah launched her official campaign website, including her campaign slogan "Do Good Do Together", which was criticised by many for being ungrammatical. She defended her slogan, explaining that it is meant to be catchy.


  • Singapore
    Wednesday Sep 13, 2017

    The President of Singapore

    Singapore
    Wednesday Sep 13, 2017

    On 13 September 2017, she was returned President-elect in a walkover, as no other presidential candidate was issued the Certificate of Eligibility. She was sworn in the following day, becoming the first female president in the country's history.


  • Singapore
    Thursday Sep 14, 2017

    Chancellor of The National University of Singapore

    Singapore
    Thursday Sep 14, 2017

    In 14 September 2017, she became Chancellor of the National University of Singapore


  • Singapore
    Monday Oct 02, 2017

    Halimah had accepted To Move To a more Secure Location

    Singapore
    Monday Oct 02, 2017

    Halimah's decision to stay in her HDB flat at Yishun raised security concerns and was met with disapproval by netizens who highlighted the inconvenience caused by the Presidential motorcade as well as the additional cost in maintaining such security arrangement. On 2 October 2017, Halimah had accepted the government's decision to move her out of her Yishun flat to a more secure location. The government keeps track on the residence and security arrangements for her as well.


<