Historydraft LogoHistorydraft Logo HistorydraftbetaHistorydraft Logo Historydraftbeta

  • Edinburgh, Scotland
    Wednesday May 06, 1953

    Birth

    Edinburgh, Scotland
    Wednesday May 06, 1953

    Anthony Charles Lynton Blair was born at Queen Mary Maternity Home in Edinburgh, Scotland, on 6 May 1953.




  • England
    1975

    Labour Party

    England
    1975

    Blair joined the Labour Party shortly after graduating from Oxford in 1975.




  • Oxford, England, United Kingdom
    1975

    Graduated

    Oxford, England, United Kingdom
    1975

    He graduated from Oxford at the age of 22 in 1975 with a second-class Honours B.A. in Jurisprudence.




  • Sedgefield, England
    Thursday Jun 09, 1983

    1983 General Election

    Sedgefield, England
    Thursday Jun 09, 1983

    At the age of thirty, he was elected as MP for Sedgefield in 1983; despite the party's landslide defeat at the general election.




  • England
    Tuesday Jul 12, 1994

    Blair the Leader of Opposition

    England
    Tuesday Jul 12, 1994

    Blair defeated John Prescott and Margaret Beckett in the subsequent leadership election and became Leader of the Opposition. As is customary for the holder of that office, Blair was appointed a Privy Councillor.




  • England
    Friday May 02, 1997

    Blair as a Prime Minister

    England
    Friday May 02, 1997

    Blair became the Prime Minister of the United Kingdom on 2 May 1997, serving concurrently as First Lord of the Treasury, Minister for the Civil Service and Leader of the Labour Party.




  • Omagh, County Tyrone, Northern Ireland
    Saturday Aug 15, 1998

    Omagh bombing

    Omagh, County Tyrone, Northern Ireland
    Saturday Aug 15, 1998

    Following the Omagh bombing on 15 August 1998, by members of the Real IRA opposed to the peace process, which killed 29 people and wounded hundreds, Blair visited the County Tyrone town and met with victims at Royal Victoria Hospital, Belfast.


  • England
    Wednesday Jun 27, 2007

    Resignation

    England
    Wednesday Jun 27, 2007

    Blair tendered his resignation on 27 June 2007 and Brown assumed office during the same afternoon.


<