Historydraft LogoHistorydraft Logo HistorydraftbetaHistorydraft Logo Historydraftbeta

  • Wiszniew, Poland (now Vishnyeva, Belarus)
    Thursday Aug 02, 1923

    Birth

    Wiszniew, Poland (now Vishnyeva, Belarus)
    Thursday Aug 02, 1923

    Shimon Peres was born Szymon Perski, on 2 August 1923, in Wiszniew, Poland (now Vishnyeva, Belarus).




  • Tel Aviv, Palestine (Present Day Tel Aviv, Israel)
    1932

    Immigrated to Palestine

    Tel Aviv, Palestine (Present Day Tel Aviv, Israel)
    1932

    In 1932, Peres' father immigrated to Mandatory Palestine and settled in Tel Aviv.




  • Israel
    1941

    HaNoar HaOved VeHaLomed

    Israel
    1941

    In 1941, he was elected Secretary of HaNoar HaOved VeHaLomed, a Labor Zionist youth movement.




  • Israel
    1945

    Marriage

    Israel
    1945

    In 1945, Peres married Sonya Gelman, who preferred to remain outside the public eye. They had three children.




  • Basel, Switzerland
    1946

    Mapai delegation

    Basel, Switzerland
    1946

    In 1946, Peres and Moshe Dayan were chosen as the two youth delegates in the Mapai delegation to the Zionist Congress in Basel.




  • Israel
    1947

    Predecessor of the Israel Defense Forces

    Israel
    1947

    In 1947, Peres joined the Haganah, the predecessor of the Israel Defense Forces.




  • Israel
    1952

    Deputy Director-General of the Ministry of Defense

    Israel
    1952

    In 1952, he was appointed Deputy Director-General of the Ministry of Defense, and the following year, he became Director-General.


  • Suez Canal, Egypt
    Monday Oct 29, 1956

    1956 Suez War

    Suez Canal, Egypt
    Monday Oct 29, 1956

    From 1954, as Director-General of the Ministry of Defense, Peres was involved in the planning of the 1956 Suez War, in partnership with France and Britain against Egypt.


  • Israel
    Tuesday Nov 03, 1959

    First elected to the Knesset

    Israel
    Tuesday Nov 03, 1959

    Peres was first elected to the Knesset in the 1959 elections, as a member of the Mapai party. He was given the role of Deputy Defense Minister, which he filled until 1965.


  • Israel
    1969

    Minister of Immigrant Absorption

    Israel
    1969

    In 1969, Peres was appointed Minister of Immigrant Absorption.


  • Israel
    1970

    Minister of Transportation and Communications

    Israel
    1970

    In 1970 he became Minister of Transportation and Communications.


  • Israel
    1974

    Information Minister

    Israel
    1974

    In 1974, after a period as Information Minister.


  • Uganda
    Sunday Jun 27, 1976

    248 Paris-bound travelers

    Uganda
    Sunday Jun 27, 1976

    On 27 June 1976, Peres, as Minister of Defense, along with Rabin, had to deal with a coordinated act of terrorism when 248 Paris-bound travelers on an Air France plane were taken hostage by pro-Palestinian hijackers and flown to Uganda, Africa, 2,000 miles away.


  • Uganda
    Sunday Jul 04, 1976

    Entebbe rescue operation

    Uganda
    Sunday Jul 04, 1976

    Peres and Rabin were responsible for approving what became known as the Entebbe rescue operation, which took place on 4 July 1976.


  • Israel
    1977

    A Prime Minister

    Israel
    1977

    Perez became a Prime Minister.


  • Israel
    Tuesday May 17, 1977

    The 1977 elections

    Israel
    Tuesday May 17, 1977

    Peres succeeded Rabin as party leader prior to the 1977 elections when Rabin stepped down in the wake of a foreign currency scandal involving his wife.


  • Jordan
    Wednesday Oct 26, 1994

    Israel–Jordan peace treaty

    Jordan
    Wednesday Oct 26, 1994

    On 26 October 1994, Jordan and Israel signed the Israel–Jordan peace treaty.


  • Israel
    Nov, 1995

    A Prime Minister for Second Time

    Israel
    Nov, 1995

    Shimon Peres served as Acting Prime Minister until 22 November 1995.


  • Israel
    1996

    The Peres Center for Peace

    Israel
    1996

    In 1996, he founded the Peres Center for Peace, which has the aim of "promoting lasting peace and advancement in the Middle East by fostering tolerance, economic and technological development, cooperation and well-being".


  • Lebanon
    Thursday Apr 11, 1996

    Operation Grapes of Wrath

    Lebanon
    Thursday Apr 11, 1996

    On 11 April 1996, Prime Minister Peres initiated Operation Grapes of Wrath.


  • Israel
    Monday Jul 31, 2000

    2000 Israeli presidential election

    Israel
    Monday Jul 31, 2000

    In 2000, Peres ran for a seven-year term as Israel's President, a ceremonial head of state position which usually authorizes the selection of Prime Minister. However, he lost to Likud candidate Moshe Katsav.


  • Israel
    Wednesday Nov 30, 2005

    Leaving the Labor Party

    Israel
    Wednesday Nov 30, 2005

    On 30 November 2005 Peres announced that he was leaving the Labor Party to support Ariel Sharon and his new Kadima party.


  • Israel
    Wednesday Jun 13, 2007

    A President

    Israel
    Wednesday Jun 13, 2007

    On 13 June 2007, Peres was elected President of the State of Israel by the Knesset. 58 of 120 members of the Knesset voted for him in the first round (whereas 38 voted for Reuven Rivlin, and 21 for Colette Avital).


  • London, England
    Thursday Nov 20, 2008

    Honorary Knighthood

    London, England
    Thursday Nov 20, 2008

    On 20 November 2008, Peres received an honorary knighthood, Knight Grand Cross of the Order of St Michael and St George from Queen Elizabeth II in Buckingham Palace in London.


  • Israel
    Thursday Jul 24, 2014

    Last Day in Presidency

    Israel
    Thursday Jul 24, 2014

    Peres announced in April 2013 that he would not seek to extend his tenure beyond 2014. His successor, Reuven Rivlin, was elected on 10 June 2014 and took office on 24 July 2014.


  • Israel
    Sunday Nov 29, 2015

    Diplomacy Award

    Israel
    Sunday Nov 29, 2015

    Shimon Peres received the Israeli Diplomacy Award, November 29, 2015


  • Israel
    Wednesday Sep 28, 2016

    Death

    Israel
    Wednesday Sep 28, 2016

    He died on 28 September 2016 at the age of 93.


<